Radni nie zgodzili się na podniesienie o 1 zł ceny kwintala żyta potrzebnej do obliczania podatku rolnego.

     Obecnie cena żyta potrzebna do obliczenia podatku rolnego wynosi w gminie Dąbrowa 38 zł za kwintal. Wójt Marcin Barczykowski proponował, aby podnieść ją o złotówkę, czyli do 39 zł za kwintal.
     Na sesji Rady Gminy 22 listopada Julia Zielińska, przewodnicząca komisji rolnej, przedstawiła propozycję komisji, aby cena kwintala żyta pozostawiona została na poziomie roku bieżącego w wysokości 38 zł. Wniosek uzasadniła tym, że stawka 39 zł to jest ponad 74% stawki proponowanej przez Główny Urząd Statystyczny, czyli 52,44 zł. Komisja zwróciła także uwagę na bardzo trudną sytuację w rolnictwie związaną z wymarznięciami, suszą, a później ulewnymi deszczami. Stwierdziła, że gmina Dąbrowa została pominięta w raportach dotyczących suszy i przez to rolnicy nie mogli się starać o wsparcie z tego tytułu.
     Do tej informacji odniósł się wójt Barczykowski tłumacząc, że gmina Dąbrowa nie została pominięta w raporcie. Została ujęta, ale tylko w małej skali stwierdzono suszę na terenie gminy. Radna Zielińska uszczegółowiła, że tylko w jednym raporcie zostało to uwzględnione, a w pozostałych nie stwierdzono suszy na terenie gminy Dąbrowa. I jak uzasadniała, było to za mało, aby szacować straty. Radna Danuta Koziołkiewicz-Fiuta mówiła, że wójt informował wcześniej, iż wpływy do budżetu z podniesienia stawki tego podatku wyniosłyby 20.000 zł. Zastanawiała się więc, czy warto dyskutować o takiej kwocie.
     Przewodniczący Rady Gminy Władysław Domagalski zwrócił uwagę, że w pobliskich gminach stawka tego podatku, z wyjątkiem gminy Inowrocław, jest większa niż w gminie Dąbrowa. Komentował, że zawsze mu mówiono, iż gmina dostaje pieniądze z podatków, a jeśli ich nie chce i zmniejsza podatki, to dostaje mniejsze dofinansowanie z budżetu państwa. A jeśli chce się remontu dróg, prowadzenia oświaty, imprez sportowych, to skądś trzeba mieć na to środki.
     Radni przyjęli jednak wniosek komisji rolnej, odrzucając tym samym propozycję wójta. Za pozostawieniem stawki 38 zł za kwintal głosowało 9 radnych, przy jednym głosie wstrzymującym. Przeciw głosowało 5 radnych: Władysław Domagalski, Marta Błaszczak, Konrad Szary, Elżbieta Milczarek i Waldemar Sośnicki.

Roman Wolek
Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1294 (48/2016)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2016 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry