Utrzymali 38 zł

Radni nie zgodzili się na podniesienie o 1 zł ceny kwintala żyta potrzebnej do obliczania podatku rolnego.
Ograniczenie prędkości do 30 km/h, zakaz wyprzedzania i ruch wahadłowy - takie zmiany od dzisiaj czekają kierowców na skrzyżowaniu w Kcyni przy wjeździe od strony Nakła i Szubina.
Radni nie zgodzili się na podniesienie o 1 zł ceny kwintala żyta potrzebnej do obliczania podatku rolnego.
Mieszkańcy Skórek wyrażają kolejny sprzeciw wobec inwestycji na terenie ich wsi braci Tomasza i Radosława Nowickich z Wiewiórczyna. Teraz obawy spowodowane są zamiarem budowy wiat o możliwej łącznej powierzchni 2 ha. Wójt zapewnia, że działa w granicach prawa, radny upomina go, że trzeba słuchać obaw mieszkańców.
Z roku na rok rośnie zainteresowanie rolników nowatorską metodą zwaną uprawą pasową. O jej licznych zaletach i zaledwie kilku wadach opowiadał Maciej Czajkowski, pierwszy polski producent maszyn umożliwiających wdrożenie tego systemu uprawy.
Burmistrz Leszek Duszyński wskazuje, że osobą odpowiedzialną jest jedna z urzędniczek wydziału dyrektora Grobelskiego. - Ta osoba będzie pracować w urzędzie do końca roku - zapewniał wczoraj na sesji. My ustaliliśmy, że wojewoda mógł przesłać maile w sprawie komisji suszowej na adres burm@mogilno.pl, którego od 1 stycznia tego roku burmistrz nie używa.
W Pałukach z 1 grudnia pisaliśmy o tym, że biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzą nabór wniosków o przyznanie pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Pomoc dotyczy m.in. ujemnych skutków przezimowania. Wnioski o udzielenie pomocy finansowej można składać w Biurach Powiatowych ARiMR do 5 grudnia br. Biura powiatowe nie będą czynne w sobotę 3 grudnia. Jednak, jak deklaruje centrala ARiMR w Warszawie: „w poniedziałek (5 grudnia) biura powiatowe będą czynne do obsłużenie ostatniego interesanta”.
Plany miejscowe dla Skarbienic, Chomiąży Księżej, Kierzkowa i Wójcina zostaną przedłożone do uchwalenia w grudniu, a na wiosnę będzie przedstawiony projekt planu miejscowego dla Wenecji. W projektach są zapisy o zakazie hodowli zwierząt futerkowych w ilości większej niż jedna duża jednostka przeliczeniowa.
Jeśli prosiaki i warchlaki przeżywają w danym stadzie powyżej 30 dni powinny być oznakowane tatuażem, który wykonany ma być na uchu zwierzęcia. Taka jest interpretacja zapisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Stan pogłowia dzików w miradzkich lasach: 401 sztuk a ich zagęszczenie: 6 dzików na 1000 hektarów. Czyli jeden dzik na 1000 hektarów więcej, niż wynosi optimum.