Żnin, Jaroszewo, Fercon, pracownicy, wypłaty
    
     Wśród listy zaspokojonych wierzycieli, którą opublikowaliśmy w ubiegłym tygodniu, pojawili się byli pracownicy Ferconu. Fizycznie jednak wypłat jeszcze nie otrzymali, ale stanie się to najpewniej w przeciągu najbliższego miesiąca.

     W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że syndyk upadłościowy Ferconu Jacek Malec sprzedał zakład w Jaroszewie firmie Mech-Masz Szczeciński ze Żnina. Informowaliśmy, jakie oczekiwania wierzycieli udało się zaspokoić. Syndyk upadłościowy ma do zaspokojenia wiele podmiotów - wierzycieli Ferconu - i w zasadzie od początku było wiadomo, że kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości w Jaroszewie nie pozwoli na uregulowanie wszystkich długów upadłej firmy Fercon. Jacek Malec doprecyzowuje, że wypłaty jeszcze nie stały się faktem, faktem natomiast jest, że z uzyskanej ze sprzedaży kwoty zaspokojeni zostaną w pierwszym rzędzie i w 100% pracownicy Ferconu oraz za dwa lata z tytułu niezapłaconych składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czyli tak zwana pierwsza kategoria wierzycieli, a w tej grupie zaspokojone zostaną oczekiwania na poziomie około 1 mln zł. Syndyk Jacek Malec zapewnia, że wypłaty następować będą niebawem, najpewniej w ciągu najbliższego miesiąca.
     - Wypłaty, które - chcę zaznaczyć - czasem są niemałe, nie zależą ode mnie, ale one muszą być jeszcze zatwierdzone przez sąd - dodaje syndyk Jacek Malec. - Ci ludzie czekają nawet cztery lata na te pieniądze. Chcę ich uspokoić, że w ciągu najwyżej miesiąca powinni mieć je już na swoich kontach.
     Z tytułu długów hipotecznych wierzyciele roszczą sobie pretensje do kilkunastu milionów złotych, ale ze sprzedaży nieruchomości uda się zaspokoić w tej grupie jedynie około 4.000.000 zł. W trzeciej grupie do zaspokojenia jest budżet państwa i budżet gminy Żnin. Tę grupę uda się zaspokoić jedynie w części. Nie wiadomo jeszcze, jaka to będzie kwota. Nie starczy natomiast pieniędzy na spłatę operatora kwoty dofinansowania europejskiego, z którego skorzystał Fercon budując zakład w Jaroszewie.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1282 (36/2016)

Inne teksty na ten temat:

Mech-Masz kupił halę po Ferconie

 

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2016 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry