Po raz trzeci z rzędu Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin zdobyła pierwsze miejsce w rankingu bibliotek organizowanym przez Instytut Książki i Rzeczpospolitą. W poniedziałek (28 listopada) nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników.

Biblioteka to już nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki. Tutaj odbywa się wiele spotkań kulturalnych, rozrywkowych. Przybyli mogą poznać lokalnych artystów i osoby ze swojego otoczenia, które mają ciekawe pasje, ale także osobistości ze świata kultur. Na zdjęciu dyrektor najlepszej biblioteki w kraju Grażyna Szafraniak rozmawia ze Stanisławem Srokowskim, autorek książek o Kresach. fot. Magdalena Kruszka

     Był to już szósty ranking bibliotek organizowany przez Instytut Książki i Rzeczpospolitą. W pierwszym barcińska książnica nie brała udziału. W kolejnych już tak i za każdym razem z sukcesem, bo za każdym razem w pierwszej dziesiątce. Od trzech lat niezmiennie zdobywa tytuł najlepszej biblioteki w kraju, nie uwzględniając bibliotek funkcjonujących w miastach na prawach powiatu.
     - Chciałam, żebyśmy znów byli pierwsi, ale nie wydawało mi się to możliwe - powiedziała Grażyna Szafraniak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie. - Okazało się, że rzeczy niemożliwe też mogą się spełnić. Każda biblioteka ma osiągnięcia. Wiele bibliotek się buduje, modernizuje, mimo to to nam ranking przyniósł sukces.
     Ideą rankingu jest nagradzanie najlepszych bibliotek publicznych działających w małych miejscowościach, w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich i miastach do 15 tys. mieszkańców, jak również promowanie samorządów, które angażują się w rozwój kultury w swojej gminie. Wyniki opracowywane są na podstawie ankiet rozsyłanych do bibliotek.
     W tym rankingu wzięło udział 800 bibliotek z całej Polski, 30% więcej niż rok temu. Barcińska książnica uzyskała 299,90 punktów na 340 możliwych. Na drugim miejscu z 290 punktami znalazła się biblioteka we Włodawie, a 286,97 punktów i trzecie miejsce uzyskała biblioteka w Polanicy-Zdróju. Punkty obliczane były na podstawie rozesłanych ankiet. W tym roku ankieta zawierała 19 pytań. Pod ocenę brano między innymi powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1.000 mieszkańców, średnie zatrudnienie w placówce, wielkość księgozbioru. Liczył się także udział dotacji podmiotowej dla biblioteki w budżecie gminy w 2015 roku oraz pozyskane przez bibliotekę środki pozabudżetowe w 2014 roku. Ponadto punkty przyznawane były za dostępne dla czytelników tytuły prasowe i za oferowany przez biblioteki dostęp do nowych mediów. Nie bez znaczenia w rankingu pozostawały działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie i tym podobne, a także wolontariat. Dodatkowo biblioteki otrzymywały punkty za udogodnienia dla osób
w niepełnosprawnych oraz dostępność książek dla osób słabowidzących i niewidomych.
     Oprócz odpowiedzi na ankietę wykorzystano także dane z Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie czytelników w bibliotece na 1.000 mieszkańców oraz liczbie wypożyczonych książek przez jednego czytelnika w 2015 roku. W tym roku po raz pierwszy było to brane pod uwagę.
     W gminie Barcin, oprócz biblioteki głównej, funkcjonują trzy filie biblioteczne. Na stanowiskach bibliotekarskich zatrudnionych jest siedem osób w bibliotece głównej i cztery osoby w filiach. Księgozbiór w tych wszystkich bibliotekach liczy 102.550 woluminów i 100% tych woluminów znajduje się już w systemie internetowym. W ubiegłym roku w bibliotekach gminy Barcin zarejestrowanych było 4.203 czytelników, którzy dokonali 104.358 wypożyczeń. W 2015 roku 1,59% budżetu gminy Barcin przeznaczono na działalność biblioteki. W tym roku na ten cel przekazano 1,84%.
     Barcińskie książnice prowadzą bardzo szeroką działalność kulturalną i edukacyjną. Jak podkreśla dyrektor Grażyna Szafraniak, każda biblioteka ma swoją specyfikę i każda robi coś innego, może się czymś innym pochwalić. - Dla nas strzałem w dziesiątkę są spotkania środowe. One cieszą się dużą popularnością, bo nigdy nie było na nich mniej niż 40 osób. Jest też duże zainteresowanie dzieci i młodzieży wykładami Olgi Gralak-Ćwikły z historii sztuki. Będziemy te wykłady kontynuować, ale dotyczyć one będą ulic Barcina - dodała pani dyrektor.
     W bibliotece prowadzone są także zajęcia podczas wakacji i ferii, w których chętnie biorą udział dzieci przyjeżdżające na wakacje do miasta. Realizowany jest także co roku projekt Edukowanie przez czytanie, do którego zapraszani są rodzice z małymi dziećmi. W ten sposób biblioteka przyciąga młodych czytelników, którzy niedługo będą dorosłymi czytelnikami i wyrabia nawyk wypożyczania i czytania książek u najmłodszych dzieci. Sprawnie funkcjonują Dyskusyjne Kluby Książki, organizowane są debaty. Z sukcesem dba się o rozwój gwary pałuckiej.
     - Dużą satysfakcją dla nas było to, że czytelnicy zgłosili nas do plebiscytu „Biblioteka z pasją“, gdzie zajęliśmy trzecie miejsce - przyznaje Grażyna Szafraniak. - Czytelnicy napisali wiele ciepłych słów na temat pracy naszych bibliotekarzy. Ale też my prowadzimy zajęcia pod kątem zainteresowań naszych czytelników. Jeśli chcą koncertów, czy występów poetyckich, to je dla nich organizujemy. Zapraszamy tych gości, o których proszą czytelnicy.
     W najbliższych planach biblioteki jest nawiązanie ściślejszej współpracy z Młodzieżówą Radą Gminy i Gminną Radą Seniorów. Zaplanowane są już spotkania z cyklu Artyści gminy prezentują. Umówione są już także spotkania z autorami książek. Barcińską książnicę odwiedzą w najbliższym czasie Dorota Schrammek, Marek Pindral, Barbara Kosmowska i Liliana Fabisińska, a niewykluczone, że także Roman Czejarek i prof. Jan Miodek. W przyszłym roku biblioteka obchodzić będzie 70-lecie istnienia, i z tej okazji planowane są uroczystości jubileuszowe.
     - Znaleźć się po raz trzeci jako pierwsza biblioteka w Polsce to naprawdę duży zaszczyt i satysfakcja - powiedziała Grażyna Szafraniak. - To duży sukces nie tylko dla nas, ale także dla samorządu, który dba o kulturę. To także zasługa naszych sprzymierzeńców, szkół, stowarzyszeń i prywatnych przedsiębiorców. Tego typu współpraca potem procentuje. Oczywiście najważniejsi są nasi czytelnicy, którzy chcą do nas przychodzić, bo gdyby nie oni, to tego wszystkiego by nie było.

Magdalena Kruszka
Pałuki nr 1294 (48/2016)

 

Przejdź do forum.

Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych możliwe wyłącznie na własny użytek. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów możliwe wyłącznie za zgodą redakcji, którą można uzyskać tutaj. Ogłoszenia i reklamy są materiałem zleconym, za ich treść odpowiedzialność ponosi ich nadawca, a nie redakcja lub wydawca gazety.
Copyright 2006-2016 Pałuki Tygodnik Lokalny - Wydawnictwo Dominika Księskiego WULKAN, tel. 52 302-09-28
do góry